Naklejki na ścianę: welurowe czy z folii samoprzylepnej - które wybrać?

Naklejki na ścianę: welurowe czy z folii samoprzylepnej - które wybrać?

Jak zaaranżować pokój? Podstawą jest dopasowanie kolorystyki do indywidualnych preferencji lokatorów. Puste ściany nigdy jednak nie wyglądają dobrze. Warto więc zastanowić się nad tym, jak je ozdobić, by prezentowały się w sposób estetyczny i zadowalający. W ostatnich sezonach popularnością cieszą się naklejki ścienne o jednolitych barwach, dzięki którym możemy stworzyć proste lub imponujące propozycje. Producenci i dystrybutorzy oferują nam dwie wersje naklejek. Ich główną różnicą jest materiał, z którego zostały one wyprodukowane. Mowa oczywiście o naklejkach z folii samoprzylepnych PVC (winylowych) i welurowych. Chcesz dowiedzieć się, jak wybór konkretnego tworzywa wpłynie na design całego wykończenia i jak prezentują się różnice między naklejkami z PVC i weluru? Jesteś więc we właściwym miejscu. Zapraszamy do lektury!

Różnice między naklejkami welurowymi a z folii

Aby poznać te różnice, należy zastanowić się co różni folie welurowe od foli samoprzylepnych (z PVC).

Pierwszą dostrzegalną różnicą między folią z weluru i PVC, jest ich grubość. Produkty z winylu (PVC) są o wiele cieńsze i lżejsze – co nie zawsze jest atutem i zależy to od preferencji oraz samego pomysłu osób zajmujących się aranżacją. Welur jest nieco lepszym rozwiązaniem dla osób początkujących, którym brakuje doświadczenia w naklejaniu zdobień na ściany. Można powiedzieć, że błędy i nierówności są mniej widoczne. Stosując naklejki PVC, łatwo doprowadzić do sytuacji powstania widocznych pęcherzyków powietrza.

Druga różnica to odbijanie światła. Winyl można uznać za odblaskowy, przy czym welur pochłania niemal wszystkie promienie – zarówno słoneczne, jak i żarówkowe. W rozświetlonych sypialniach, pokojach dziennych, czy nawet gabinetach, welur jest dużo lepszym rozwiązaniem od winylu. Dzięki niemu niezależnie od pory dnia i kąta padania światła, naklejki będą dobrze widoczne. PVC z kolei doskonale sprawdzi się w biurach, korytarzach i pomieszczeniach, gdzie większość czasu wykorzystywane jest sztuczne źródło światła.

Kolejną różnicą między naklejkami różnych producentów może być zastosowany klej. Klienci nie są jednak w stanie na podstawie udostępnionych informacji ocenić, czy jest on wytrzymały. Warto więc zweryfikować opinie i komentarze klientów, którzy skorzystali z oferty danej marki.

Jak wybrać naklejki na ścianę?

Wiesz już, jak wyglądają różnice między takimi propozycjami jak naklejka welurowa a folia samoprzylepna? Czas na wybór odpowiedniego rozwiązania dla swojego projektu. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, np.: wiek lokatora, jego charakter, zainteresowania, płeć, czy nawet styl samej aranżacji. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ inne naklejki ścienne będą wykorzystywane w przypadku pokoju kilkuletniej dziewczynki, niż w sypialni nastoletniego chłopca lub poczekalni do gabinetu stomatologicznego czy restauracji.