Styrodur - co to jest polistyren ekstrudowany? Właściwości i zastosowanie

Styrodur - co to jest polistyren ekstrudowany? Właściwości i zastosowanie

Wyróżniamy wiele innowacyjnych tworzyw o imponującej ilości zastosowań. Technologia i wiedza pozwalają nam osiągnąć to, co kilka lub kilkanaście lat temu było niemożliwe. Coraz częściej szukamy rozwiązań uniwersalnych, które można efektywnie wykorzystywać w wielu branżach. Jedną z takich propozycji jest polistyren ekstrudowany, czyli styrodur (znany także jako symbol XPS). Cieszy się on ogromny uznaniem zarówno w budownictwie, jak i reklamie. Jak to możliwe? Co to jest styrodur i jak go używać? Poznaj wszystkie właściwości i zastosowania tego wyjątkowego materiału. Odpowiedzi na pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Właściwości styroduru – co warto o nim wiedzieć?

Styrodur to inaczej polistyren ekstrudowany. Proces produkcji polega na połączeniu granulek polistyrenu ze zróżnicowanymi wypełniaczami lub dodatkami. Mają one nadać mu określonych właściwości, np. ognioodporności, poprawić parametry izolacyjne lub obniżyć nasiąkliwość. Następnie masa styroduru poddawana jest obróbce w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Na kolejnym etapie produkcji wtłacza się do niej gaz i stara się rozprężyć tak, by powstała bryła o nieregularnych kształtach.

Styrodur to perfekcyjny wybór do produkcji znaków, symboli, liter, cyfr i napisów reklamowych 3D. Są one wycinane przy pomocy plotera i barwione na dowolny kolor. XPS zabezpieczony przy pomocy farb i lakierów, gwarantuje imponującą żywotność oraz wytrzymałość na kontakt z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – np. deszczem, śniegiem, różnicami temperatur lub promieniowaniem UV. Dzięki temu styrodurowe symbole mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Pamiętaj jednak o tym, że jakość lakierów również ma znaczenie na tempo procesu utraty pigmentu. 

Zastosowanie styroduru w marketingu i reklamie

Dzięki dowolności kolorystycznej i zastosowaniu paneli o grubości od 20 do 120 mm, przy pomocy styroduru można tworzyć wiele fantastycznych projektów. Osoby doświadczone w pracy z projektami napisów i logotypów 3D z polistyrenu ekstrudowanego, są w stanie zrealizować z jego pomocą dowolny projekt graficzny.

Zastosowanie styroduru w marketingu i reklamie jest coraz bardziej powszechne. Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że dorównujesz konkurencji lub ją wyprzedzasz, wykorzystaj go już dziś do ozdobienia wnętrza lub elewacji firmy. Warto wtedy też zastosować farby do styroduru. Tak przygotowana reklama zostanie zauważona i doceniona przez potencjalnych klientów.

Jak montować styrodurowe znaki?

Przy pomocy klejów do styroduru. Stosowanie mechanicznych metod, np. kołków, gwoździ, zawiasów itp. akcesoriów, może prowadzić do zniszczenia struktury tworzywa. Doprowadzi to do trwałego uszkodzenia symbolu lub całego napisu i przyspieszy procesu niszczenia. Na rynku dostępne są wysokiej jakości szybkoschnące preparaty, które są w stanie zagwarantować użytkownikom satysfakcjonującą niezawodność przez bardzo długi okres eksploatacji i dynamikę pracy.

Zastosowanie XPS w budownictwie

Nie można zapominać, że styrodur charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi – zarówno termicznymi, jak i akustycznymi. Stanowi zatem idealną alternatywę dla standardowego styropianu, ponieważ jest gęstszy, mniej nasiąkliwy i wytrzymalszy. Nie czekaj i wykorzystaj go w swojej nieruchomości już teraz. Komfort życia lub pracy osób korzystających na co dzień z obiektu wzrośnie, rachunki za energię spadną, a samopoczucie domowników lub pracowników ulegnie poprawie. Jak widać, XPS to gwarant satysfakcji.

Polistyren ekstrudowany to materiał teraźniejszości i przyszłości. Odrzuć przestarzałe technologie, które czas świetności mają dawno za sobą. Warto wybrać XPS zarówno do produkcji wyposażenia marketingowego, jak i izolacji termicznej oraz akustycznej domu lub budynku firmy.