Warto zobaczyć

Rakle

Rakla to narzędzie niezwykle przydatne przy samodzielnej aplikacji folii na powierzchnię. Można ją wykorzystać do folii nakładanych na karoserię samochodu, meble czy inne nawierzchnie. Rakle do folii służą do usuwania nadmiaru wody, znajdującej się między folią a powierzchnią oklejaną.

Samodzielne nakładanie folii wymaga precyzji, dokładności, a przy pierwszych próbach również cierpliwości. Przydadzą się zatem dodatkowe narzędzia i akcesoria, które ułatwią to zadanie. Najlepiej na początku zacząć od niewielkich powierzchni, wybierając przy tym folię bezbarwną, którą można zaaplikować np. na zderzaki samochodu, szczególnie narażone na uszkodzenia na skutek uderzania żwiru i piasku.

Rakle filcowe, a może plastikowe? Dostępne rodzaje

Rakle dostępne są w wielu wariantach. Podstawowe różnicę między poszczególnymi modelami dotyczą przede wszystkim ich stopnia twardości. Jest to istotne, ponieważ niektóre powierzchnie – delikatne, wrażliwe i mniej odporne na zarysowania można by było uszkodzić zbyt twardymi raklami. Dotyczy to m.in. folii imitującej włókno węglowe. W takich przypadkach doskonale sprawdza się rakla z filcem, która bardzo dobrze dociska folię do podłoża, wygładzając ją, ale przy okazji nie niszczy faktury. Przy mocno pofałdowanej powierzchni polecamy dodatkowo wybór małej rakli. Pozwala ona precyzyjnie wypełnić wszelkie zaokrąglenia.

W przypadku innych powierzchni, które nie wymagają aż tak dużej delikatności, możemy zdecydować się na rakle plastikowe, silikonowe, drewniane lub wykonane z metalu. Rakla filcowa, jak również inne rodzaje rakli powinny zawsze być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Rakle – gdzie je kupić?

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór rakli. Posiadamy zarówno rakle filcowe oraz te wykonane z innych materiałów, przeznaczone do mniej wrażliwych powierzchni. Co więcej, rakle dostępne w ofercie różnią się rozmiarem i twardością.

Polecamy sprawdzić również noże do plotera oraz taśmy tnące.